SEKERY A DOPLŇKY

Indiánský kyj

Gunstock neboli indiánský kyj se poprvé objevil u indiánských kmenů v Severní Americe a Kanadě kolem 17. století nejvíce však až v polovině 19. století. Vzorem byly britské a francouzské muškety v období kolonizace. Byl určen na boj z blízka. Osazen byl buď kostěným nebo kovovým hrotem a zdobení se lišilo dle kmenů. Nejvíce je znám z kmene Assiniboinsů. V současnosti se používá při tréninku bojového umění Okichitaw a jako ozdoba při oficiálních setkáních indiánů v USA. 

Štípací sekera

Jedná se o největší model sekery z mojí dílny. Používám anglické hlavy o váze 1,8 až 2kg. Na vyžádání je možné zajistit hlavy z USA. Ostří je nabroušeno na 25 stupňů, ideální na štípání ale i na podtínání či jen přesekávání kmenu. Celková délka je cca 75cm, toporo z jasanového dřeva s perfektní orientací letokruhů. Pouzdro je z hovězí hlazenice 4mm – kruponu.

Bushcraft sekera

Jde o mojí exkluzivní tvorbu. Typ sekery, který je velice oblíben na vandry a bushcraft dovednosti. Váha je mezi 700 až 900g s celkovou délkou do 45cm. Je to jediná sekera, jejíž hlava je vykovaná skvělým kovářem Jakubem z pružinové ocele ČSN 14260 podle mého vlastního návrhu a včetně mého loga. Konečný dizajn a kožené prvky jsou na vzájemné dohodě.

Oboustranná sekera

Jedná se o americký (kanadský) typ sekery, používaný v USA plošně na těžbu dřeva od roku cca 1900. Dvě ostří mají důvod jednak záložního ostří a jednak rozdílnou práci se dřevem, podtínání kmene/čištění těžebního místa. Hlavy nakupuji v USA, většinou nezačené, váhově v rozmezí 1,5 až 1,8kg. Úhel obou ostří je 25 stupňů. Délka jasanového topora bývá 82cm. Kožené pouzdro z hovězí hlazenice 4mm zakrývá celou hlavu sekery.

Vikinská sekera

Tento typ je jedním ze dvou, kdy upravuji staré hlavy do nového tvaru. Je to velice oblíbený typ pro nadšence do vikinské a severské historie. Upravuji především staré české hlavy anebo takové, které umožní dosáhnout požadovaného tvaru. Vzhled jasanového topora a kožených částí jsou vždy na dohodě.

Finská sekera

Jedná se o hlavy dovezené z Finska, většinou značky Billnas, z období 1910 až 1950. Pro nás netradiční, avšak ve Finsku běžně používaný typ sekery na všechny práce v lese nebo kolem domu. Váhy jsou v rozmezí 1 až 1,5kg, typický finský tvar topora z jasanu dělá tuto sekeru extra zajímavou. A nejen to, skvěle se sní pracuje.

Křesadlo

Nový křesadlový set se skládá z již známé křesací tyčky o průměru 8mm, zapuštěné v dřevěné ručce. Nové škrtací želízko je z kaleného pilového plátku s koženým úchytem. Zaručuje tak bezpečný úchop, jednoduché a hlavně úspěšné použití a vytvoření jisker. Součástí je samozřejmě smolné dřívko pro přípravu hoblin na podpal. Novinkou v setu je zápalný jutový motouz, neboli „tube tinder“, který též slouží k rychlé přípravě lůžka pro jiskry.

Balzám na dřevo a kůži

Balzám ze směsi rostlinných olejů a včelího vosku je ideální na údržbu vaší výzbroje. Topůrka seker, rukojeti nožů, pouzdra, opasky atd. Dřevo ani kůže nemá šanci vyschnout a příjemně voní. Nanášejte za studena nebo za tepla a jemně vmasírujte hadrem do povrchu materiálu.

Obtahovací prkno

Obtahovací nebo lapovací prkna se používají na finální leštění ostří a stržení takzvané jehly po broušení ostří. Dřevo je jasan nebo javor, boky jsou napuštěny lněným olejem. Celková délka je 35cm, délka kožených pásů je 24cm, šířka je 5cm. Hovězí krupon 4mm je rubovou stranou nahoru a pro jemné leštění je 3mm hovězina z druhé strany. Součástí je brusná pasta P1, mastná. Více zůstává na kůži a nepráší. Vše je zabaleno v jutovém pytlíku. Postup leštění je vždy pohybem tupé strany vpřed, nikdy opačně. Došlo by k poříznutí kůže.

Kulatý brousek s pouzdrem

Kulatý brousek značky Lansky s ručně šitým pouzdrem z hovězí kůže vám pomůže rychle obnovit ostří sekery, pořízu nebo dláta v terénu. Brousek má dvě zrnitosti 120 a 280. Krouživými pohyby při broušení získáte nejlepší výsledek.

Kožené podtácky

Kožené podtácky z hovězího kruponu 6 mm s logem Peter’s Axes. 4 kusy ve stojánku z jasanového dřeva. Možné je gravirování jména nebo věnování na přání na dřevo.

Kšiltovka Peter's Axes

Kšiltovka s našitým koženým logem Peter’s Axes. Univerzální velikost díky stavitelnému plastovému pásku vzadu.